Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.
Skrobia z tapioki zawiera minimum skrobi opornej ze względu na obróbkę technologiczną surowca. Jeśli zależy Ci na prebiotycznym działaniu diety, stosuj skrobię ziemniaczaną (absolutnie najlepszy jest tłoczony sok ziemniaczany) lub skup się na złożoności w wyborze pokarmów bogatych w błonnik. Obróbka cieplna zmienia strukturę skrobi, po schłodzeniu żywności zawartość skrobi opornej jest zawsze wyższa. W tym sensie korzystniejsze jest spożywanie potraw poddanych obróbce cieplnej na zimno, choć w praktyce zasada ta stosowana jest bardzo sporadycznie. Z tego też powodu do aplikacji ZOF nie włączyliśmy nawet funkcji obliczania skrobi opornej w odniesieniu do obróbki cieplnej żywności, nie ma ona szerszego zastosowania praktycznego.
W przypadku niedrożności jelitowej ruch treści pofermentacyjnej w przewodzie pokarmowym spowalnia lub zatrzymuje się. Przyczyną tej niedrożności są najczęściej dwa czynniki: 1. Pierwszy to przeszkoda mechaniczna – duża ilość treści pokarmowej, ciała obce, nowotwory, ewentualnie zrosty i przepukliny. 2. Drugi to zaburzenia motoryki jelit, których najczęstszą przyczyną jest stan zapalny. Dostępną profilaktyką żywieniową jest zajęcie się dietą na poziomie ogólnie znanych zasad racjonalnego odżywiania, tj. regularność, odpowiednia wielkość porcji, unikanie żywności wysokoprzemysłowej, odpowiednie spożycie błonnika. Podstawowe znaczenie ma regularna aktywność fizyczna, która pobudza motorykę jelit.
W danej sytuacji istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na objawy trawienia. Należy rozróżnić: - ilość spożywanego cukru, - jego postać - czystą (np. w napojach) vs. powiązany z innymi składnikami (w żywności), - skład żywności, - aktywność (różnorodność) mikroflory jelitowej. Proces wchłaniania fruktozy jest bardziej złożony niż glukozy (cukry wchłaniają się w drodze różnych reakcji enzymatycznych). Cukier buraczany (sacharoza) składa się z glukozy i fruktozy, przy spożyciu tej samej ilości tego cukru w porównaniu z czystą fruktozą jako słodzikiem, do przewodu pokarmowego trafia o połowę mniej fruktozy. W określonych sytuacjach od tego mogą zależeć również reakcje przewodu pokarmowego. Następne pytanie dotyczy tego, co dokładnie rozumiesz przez „fermentowanie”. Fruktoza (cukier owocowy) jest standardowo zawarta w owocach, które są bogate w rozpuszczalny błonnik. Powoduje to wchłanianie wody w jelitach, przy zjedzeniu dużej ilości owoców może wystąpić uczucie pełności lub wzdęcia (nie jest to jednak „fermentacja w jelitach”).