Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Infekcja

Infekcja to stan, w którym obce organizmy, takie jak bakterie, wirusy lub grzyby, rozmnażają się w organizmie żywiciela i powodują szkody. Patogeny te mogą powodować różne choroby, od łagodnych do zagrażających życiu. Zakażenia mogą dotyczyć dowolnej części ciała i rozprzestrzeniać się poprzez krew lub limfę. Objawy zakażenia różnią się w zależności od rodzaju patogenu i umiejscowienia zakażenia w organizmie, ale mogą obejmować gorączkę, ból, obrzęk i inne objawy.
Dieta odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu infekcji. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ilość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które wzmacniają układ odpornościowy.

Witam, Panie Jelínek. Na lekcji piszesz, że w czasie ostrej infekcji wskazane jest stosowanie echinacei w krótkich odstępach czasu. Co mam sobie wyobrazić w ramach tego krótkiego odstępu? Przykład: mój syn (11 lat) zaczął kaszleć, a jego temperatura nieznacznie wzrosła. Zacznij podawać echinaceę może 3 razy dziennie? I przez 10-14 dni, jak mówisz? Nie chcę przysporzyć synowi problemów zdrowotnych, a chciałabym wiedzieć w przyszłości jak postępować w przypadku przeziębień i różnych infekcji wirusowych, które teraz są wszędzie. Mam produkt, na którym producent podaje: Ekstrakt z jeżówki purpurowej 4:1 w postaci proszku • 4% polifenoli. • 2% cykorii/kwasu cykoriowego I jeszcze pytanie: Ile echinacei powinienem dawać? Producent podaje: Dawkowanie: Dawkę 125mg wymieszać z wodą i pić raz dziennie. Czy to wystarczy? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Echinaceę zaleca się stosować profilaktycznie w krótkotrwałych cyklach lub celowo w sytuacjach pierwszych początków subiektywnie odczuwanych lub manifestowanych zaburzeń równowagi. Jego wyjątkowość polega na zdolności do krótkotrwałego i skutecznego wspomagania procesu fagocytozy, najskuteczniej działa podawany w okresie inkubacji (którego w praktyce prawie nie da się dokładnie określić) oraz wkrótce po wystąpieniu pierwszych klinicznych objawów choroby . Jeśli suplementujesz echinaceę dopiero po wystąpieniu objawów, jej zdolność do wpływania na przebieg choroby znacznie się zmniejsza (co nie oznacza jednak, że staje się bezużyteczna). Ponieważ każdy producent oferuje inny skład produktów, nie ma możliwości ustalenia jednolitej dawki, należy zawsze kierować się zaleceniami producenta.