Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Hemoglobina glikowana

Hemoglobina glikowana, znana również jako HbA1c, jest formą hemoglobiny chemicznie związaną z glukozą. Stosowany jest w diagnostyce i monitorowaniu cukrzycy, gdyż poziom hemoglobiny glikowanej we krwi jest bezpośrednim wskaźnikiem średniego poziomu cukru we krwi w okresie 8-12 tygodni przed pobraniem krwi. Zatem wyższy poziom hemoglobiny glikowanej może wskazywać na problemy z regulacją poziomu cukru we krwi.
Dieta bogata w cukry i rafinowane węglowodany może prowadzić do wyższego poziomu hemoglobiny glikowanej. I odwrotnie, dieta bogata w produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i białko może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi, a tym samym obniżeniu poziomu hemoglobiny glikowanej. Dlatego ważne jest, aby diabetycy i osoby z podwyższonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę monitorowali nie tylko bezpośrednie spożycie cukru, ale także ogólną jakość diety.

Witam, chciałbym zapytać o związek pomiędzy spożywaniem zastępczych słodzików a kawą. Czy można założyć, że szczyt glikemiczny będzie wzrastał wraz z kofeiną ze względu na szybszą absorpcję pomimo jej niższego indeksu glikemicznego? Czy zatem rozsądne jest ograniczanie kawy u klientów ze stanem przedcukrzycowym, pomimo jej zalet, aby w szybszym czasie ograniczyć obciążenie trzustki i normalizować wartość hemoglobiny glikowanej, czyli cukru trzymiesięcznego?

Jeśli są to niskokaloryczne substytuty słodzików (a praktycznie wszystkie takie są), nie ma ryzyka nieproporcjonalnego wzrostu poziomu glukozy we krwi nawet w połączeniu z kawą. Czy kawa jest korzystna dla zdrowia jest kwestią dyskusyjną, gdyż prezentowane na jej temat korzyści zdrowotne dotyczą głównie zdrowej populacji, a jednocześnie u osób z zaburzeniami metabolicznymi wykazano, że jej skutki uboczne w dużym stopniu wpływają na zdrowie. większym stopniu. Ponadto należy wziąć pod uwagę indywidualność jednostki, ponieważ metabolizm kofeiny jest kontrolowany przede wszystkim przez genetykę, od której zależy ogólny wpływ spożycia kawy na każdego z nas. W przypadku diabetyków nie jestem zwolennikiem stosowania zastępczych słodzików nie tylko dlatego, że są one niepotrzebne (= słodziki nie są konieczne), ale także dlatego, że same w sobie przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Jeśli chcesz zrobić wyjątek, sięgnij po źródła inuliny (np. syrop z cykorii), która działa również jako prebiotyk.