Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Fruktooligosacharydy

Fruktooligosacharydy to rodzaj prebiotyków, które naturalnie występują w wielu rodzajach owoców i warzyw (bananach, cebuli, czosnku itp.). Są niestrawne i służą jako pożywienie dla pożytecznych bakterii w jelitach, które pomagają utrzymać zdrowy mikrobiom. Jedzenie ich pomaga poprawić trawienie, wspomaga wchłanianie składników odżywczych i wzmacnia układ odpornościowy. Ze względu na zdolność do promowania wzrostu bakterii prebiotycznych, mogą również odgrywać rolę w zapobieganiu niektórym rodzajom chorób przewlekłych, w tym otyłości i cukrzycy typu 2.

Mam pytanie, czy drożdże mogą żywić się także fruktooligosacharydami lub innymi prebiotykami? Czy są owoce, które ze względu na swój skład można jeść nawet podczas leczenia kandydozy?

Fruktooligosacharydy rozkładane są przez mikroorganizmy probiotyczne (w tym niektóre drożdże). Podczas tego rozszczepiania powstają kwasy tłuszczowe, które stwarzają niekorzystne warunki dla kultur patogennych – dlatego warto stosować te prebiotyki w przypadku infekcji drożdżakowych. Owoce są dyskusyjną grupą żywności w leczeniu kandydozy. Generalnie opłaca się ograniczać w diecie udział cukrów, w stosunku do owoców to przede wszystkim dojrzałe banany i winogrona (lub jagody). Faktem jest, że wręcz przeciwnie, niektóre bardziej kwaśne rodzaje owoców są zalecane w rozsądnych ilościach (np. raz dziennie).