Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

FODMAP

FODMAP to skrót od fermentowalnych oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli, które są formami węglowodanów, które dla niektórych osób mogą być trudne do strawienia. Węglowodany te znajdują się w różnych owocach, warzywach, zbożach, produktach mlecznych i roślinach strączkowych. Ich spożycie u osób cierpiących na określone problemy trawienne (najczęściej zespół jelita drażliwego – IBS) powoduje nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunka czy zaparcia. Osoby dotknięte tą chorobą są uzależnione od diety low FODMAP, której celem jest ograniczenie spożycia pokarmów o wysokiej zawartości FODMAP.

Cześć mistrzu. W fazie eliminacyjnej diety FODMAP wybór pokarmów jest ograniczony, a dodatkowo na określoną ilość osoba dotknięta chorobą może zareagować negatywnie. Jak postępować z tą dietą, gdy danej osobie przeszkadzają większe ilości jedzenia, zaczynasz wpadać w ujemne wartości spożycia energii i tracisz masę mięśniową? Dziękuję za odpowiedź.

Ponieważ jest to żywienie medyczne, którego głównym celem jest regeneracja uszkodzonego odcinka przewodu pokarmowego, a jednocześnie w niektórych sytuacjach stan zdrowia jednostki nie pozwala na zapewnienie kompletności odżywienia, należy licz na to, że po prostu nie spełnisz wszystkich warunków diety. W przypadku diet eliminacyjnych bardzo często dochodzi do deficytu energetycznego. Sytuację tę rozwiązuje się albo próbując zwiększyć udział substratów energetycznych (węglowodany, tłuszcze), albo odwrotnie, ze względu na komplikacje zdrowotne, nie rozwiązuje się tego w ogóle. Jeśli spożycie energii nie spadnie poniżej BMR, nie ma powodu do niepotrzebnego stresu w tym ograniczonym czasowo (testowym) okresie – trzeba po prostu zaakceptować, że towarzyszącym tej diecie przejawem będzie redukcja masy ciała.