Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Fermentowane produkty mleczne

Fermentowane produkty mleczne to żywność powstająca w wyniku fermentacji mleka przy użyciu bakterii lub drożdży. Produkty te obejmują jogurty, kefiry, śmietanę, twarogi, sery i inne. Fermentacja mleka przebiega w taki sposób, że bakterie lub drożdże przekształcają cukier mleczny (laktozę) w kwas mlekowy. Zmienia to smak i konsystencję mleka oraz tworzy fermentowane produkty mleczne. Produkty te są bogate w białko, wapń, witaminy z grupy B i probiotyki, które korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową. Fermentowane produkty mleczne również pomagają w trawieniu i mogą być łatwiejsze do strawienia dla osób z nietolerancją laktozy, ponieważ bakterie częściowo rozkładają cukier mleczny podczas fermentacji. Są także bogatym źródłem wapnia.

Witam, regularnie kupuję kapustę kiszoną w jakości organicznej, ale pasteryzowaną, czy lepiej nie spożywać nawet kapusty kiszonej traktowanej w ten sposób, czy może chociaż przynosi to jakieś korzyści? Podziel się proszę przepisem na pyszne ogórki kiszone? Ilekroć je robię, ciężko mi je przełknąć, bo nie smakuje mi i nie mogę już podawać go rodzinie, tolerują tylko kupione produkty z mleka fermentowanego :) Jak często polecacie spożywać fermentowane produkty mleczne, zwłaszcza w zimnych miesiącach? Dziękuję bardzo!

Jeśli dany produkt jest wyłącznie pasteryzowany i nie zawiera konserwantów, to jest to żywność sensowna. Chociaż aktywność mikrobiotyczna jest stłumiona, produkt przeszedł kluczową fermentację. Robienie marynat wymaga eksperymentów, to w zasadzie bardziej sztuka niż nauka, bo podstawy są jasne – pojemnik, tarka, warzywa, sól. Wynik w zakresie atrakcyjności smakowej zależy od świeżości warzyw, rodzaju reprezentowanych warzyw (korzeńowe czy liściaste – smak zależy w dużej mierze od ilości wody, korzystniej jest stosować także rodzaje korzeni, które zawierają większą ilość wody), ilość soli, sposób sprężania w pojemniku, temperatura przechowywania. Produkty fermentowane, ze względu na swoje zalety, powinny stanowić integralną część diety, najlepiej codziennie. Biorąc pod uwagę zawartość soli w piklach, wystarczą mniejsze dawki, ale najważniejsza jest regularność.