Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Dodatki

Dodatki to substancje dodawane do żywności w celu poprawy jej właściwości, takich jak smak, zapach, kolor, konsystencja czy trwałość. Mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego i podlegają regulacjom odpowiednich organów ds. żywności i zdrowia.

Witam, zwracam się z prośbą o poradę w sprawie doboru DS pod kątem dodatków. Jak dowiedzieć się, które dodatki są w DS potrzebne, a których może nie być? Znalazłem stronę "FÉR potravina", która bada niebezpieczeństwo poszczególnych és, jednak nie mogę się tutaj dowiedzieć, czy dane é koniecznie musi znajdować się w DS. Na przykład stearan o wskaźniku szkodliwości wynoszącym jeden brzmi obiecująco, ale skąd wiesz, że bez niego produkt nie zadziałałby? DS zawsze będzie w jakiś sposób przetwarzany, więc spotkasz się z nim w przypadku każdego produktu i marki. Dziękuję

Nie dowiesz się tego w całości. Zasady określone przez technologię żywności pozwalają na stosowanie bardzo różnorodnych kombinacji dodatków. W praktyce technolodzy żywności mają swobodę wyboru tego, czego i w jakim celu użyją do produkcji żywności. Faktem jest, że bez niektórych nie da się obejść się np. w produktach płynnych są to dyskusyjne sorbiniany i benzoesany ze względu na konieczność tłumienia aktywności mikrobiologicznej w produktach o dłuższym terminie przydatności do spożycia (nie da się ich zastąpić innymi o tej samej skuteczności). Formy tabletek natomiast rządzą się zupełnie innymi prawami ze względu na konieczność zapewnienia spójności, stabilności i ewentualnie rozpadu. Dla konsumentów jest to dyscyplina wymagająca, potrzebna jest cierpliwość podczas nauki i poszukiwania optymalnego rozwiązania.