Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa to plan odżywiania, który całkowicie eliminuje gluten, będący mieszaniną białek występujących w pszenicy, jęczmieniu, owsie i życie. Ta dieta jest niezbędna dla osób cierpiących na celiakię – chorobę autoimmunologiczną, która powoduje stan zapalny i uszkodzenie jelit po spożyciu glutenu. Dieta bezglutenowa jest ważna także dla osób z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten oraz alergią na pszenicę, u których po spożyciu glutenu mogą wystąpić nieprzyjemne objawy.

Witam Mistrzu, chciałbym zapytać w jaki sposób można uzupełnić wapń u 3-letniego dziecka z autyzmem i w ramach poprawy jego stanu odpowiednia jest dieta bezglutenowa i eliminacja produktów mlecznych, ze względu na zawartość kazeiny treść. Tak małe dziecko prawdopodobnie nie będzie jadło migdałów, orzechów nerkowca, maku, zbyt dużej ilości roślin strączkowych itp.? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Opisana sytuacja i inne podobne do niej nie zawsze kończą się nieszczęśliwie, a nawet nie oznaczają, że jest to większy problem. Starając się zapewnić odpowiednią podaż jakichkolwiek składników odżywczych, z jednej strony rozwiązujemy wyzwanie w postaci wartości związanych z RI, z drugiej jednak nie oznacza to, że musi to być warunek czy konieczność. Referencyjne wartości spożycia zawsze odnoszone są do potrzeb przeciętnej populacji i wiadomo, że organizm jest w stanie bardzo dobrze rozwijać się nawet przy niższym spożyciu części z nich. Jednym z typowych przykładów takiej sytuacji jest wapń – podejmuje się wysiłki, aby go zwiększyć ze względu na obawy związane ze słabym rozwojem kości (co oczywiście może wystąpić nie tylko u dorosłych w związku z rozwojem osteopenii czy osteoporozy, ale także u małych dzieci, których aparat kostny potrzebuje określonej ilości wapnia i białka do prawidłowego rozwoju), jednak tak naprawdę jego całkowita ilość na talerzu nie gwarantuje dostarczenia potrzebnej dawki. Kluczowym aspektem jest ilość danej substancji, która jest w stanie zostać wchłonięta przez organizm z pożywienia, a także to, jaki procent całkowitej wchłoniętej ilości jest w stanie efektywnie metabolizować przez organizm. Przekładając się na praktykę - jeśli wiesz, że ze względu na ograniczenia zdrowotne nie jesteś w stanie dostarczać ogólnie wymaganych dawek wapnia i nie chcesz lub nie możesz suplementować, nadal masz możliwość ukierunkowania poprzez dostosowanie swojej diety tych czynników, które wpływają na wchłanianie substancji z jelit i jej późniejszy metabolizm w organizmie. W przypadku wapnia chodzi o dobrze funkcjonującą mikroflorę jelitową, która (nie tylko poprzez produkcję witaminy K2) wpływa na poziom wchłaniania, ale także „monitoruje” prawidłowe proporcje w stosunku do pozostałych pierwiastków (magnezu, fosforu). .

Witam, chciałbym zapytać co sądzicie o diecie bezglutenowej dla osób nie chorujących na celiakię?? Obecnie jest to dość popularna metoda odchudzania. Dziękuję i miłego dnia.

Jestem zdania, że dieta bezglutenowa u osób zdrowych nie ma większego wpływu na zdrowie i redukcję masy ciała. Ale potraktuj to jako postulat wejściowy do dyskusji, bo faktem niepodważalnym jest to, że w diecie zachodniej występuje brzydki nadmiar produktów pochodzących ze zbóż glutenowych, co w pewnym sensie prowadzi do zwiększonego obciążenia metabolizmu. Tak naprawdę to nie tylko gluten, ale także nadmiar technologicznie przetworzonych węglowodanów, ze wszystkimi znanymi konsekwencjami zdrowotnymi. Gdy tylko osoba w takiej sytuacji zacznie zmieniać swoją dietę i przejdzie na drogę bezglutenową, bardzo często (ale nie jest to warunek) wybór wariantów bezglutenowych prowadzi do wzrostu jakości spożywanych zbóż ( niższy IG, większy udział błonnika i mikroelementów, łatwiejsza strawność, mniejsza obecność dodatków...) i jednocześnie zmniejszenie ich ilości w jadłospisie. Te (na pierwszy rzut oka nie fundamentalne) zmiany mogą w wielu przypadkach znacząco wpłynąć na daną osobę, co rodzi wrażenie, że gluten jest sprawcą wszystkich złych rzeczy w żywieniu.