Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Czytać

Maca to roślina korzeniowa pochodząca z Peru, znana ze swoich właściwości odżywczych i leczniczych. Jest bogaty w witaminy, minerały, białka, tłuszcze i inne ważne składniki odżywcze. Zawiera m.in. witaminy B1, B2, C i E, wapń, żelazo, cynk, magnez, fosfor i aminokwasy. Maca jest także znaczącym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają chronić organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

Maca często nazywana jest „superfoodem” ze względu na liczne korzyści zdrowotne. Znana jest ze swoich właściwości adaptogennych, co oznacza, że pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem i zmęczeniem. Wspomaga także równowagę hormonalną, poprawia płodność i zdrowie seksualne, wzmacnia układ odpornościowy i wspomaga zdrowie serca. Maca może również pomóc poprawić nastrój i funkcje poznawcze. Ponadto dzięki wysokiej zawartości błonnika może wspierać zdrowe trawienie.

Witam, jakie suplementy diety polecilibyście wegetariance na obniżenie poziomu prolaktyny we krwi? Jego wysoką wartość ustalono na podstawie badań laboratoryjnych. Ma bardzo nieregularny i długi cykl menstruacyjny, który chciałaby wyprostować. Póki co poleciłam jej drmek, maca i gingko biloba. Czy to właściwy wybór? Czy warto je łączyć, czy lepiej stosować osobno? I czy jest sens próbować wpływać na kondycję np. zwiększając w diecie soję? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Zaburzenia regulacji hormonalnej są trudne do skorygowania poprzez modyfikację diety i suplementację. Są sytuacje, w których mogą znacząco pomóc, ale bez znalezienia przyczyny problemu prawdopodobieństwo sukcesu znacznie spada. Wzrost produkcji prolaktyny może być również spowodowany stresem lub głodem. Często zdarza się, że wegetarianie nie przestrzegający wartości odżywczych swojej diety mają znaczny deficyt energetyczny, co może być powiązane. Należy jednak traktować to jako teoretyczne spekulacje, ponieważ stosowanie antykoncepcji, leków psychotropowych, leków przeciwnadciśnieniowych również przyczynia się do wzrostu poziomu prolaktyny, ma to miejsce w przypadku nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej lub niektórych chorób nowotworowych. Zwiększone spożycie soi zwiększy spożycie fitoestrogenów – jeśli przyczyną schorzenia jest zwiększona produkcja estrogenów, większe spożycie fitoestrogenów może działać antyestrogenowo. Z drugiej strony ogólnie prawdą jest, że wegetarianie spożywają stosunkowo wystarczającą ilość fitoestrogenów w porównaniu z populacją wszystkożerną. Suplementacja drmku ma sens, inne wymienione suplementy nie zaszkodzą Ci.