Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Cykl miesiączkowy

Cykl menstruacyjny jest naturalnym procesem biologicznym zachodzącym w organizmie kobiety co miesiąc. Cykl ten jest powiązany ze zdrowiem reprodukcyjnym i płodnością kobiety i jest regulowany przez złożony układ hormonów. Podczas cyklu menstruacyjnego w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, w tym owulacja, kiedy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, podczas menstruacji komórka jajowa i część błony śluzowej macicy zostaną wydalone z organizmu.

Z żywieniowego punktu widzenia cykl menstruacyjny może wpływać na zapotrzebowanie kobiety na określone składniki odżywcze. Na przykład podczas menstruacji kobieta może stracić pewną ilość żelaza, co może prowadzić do anemii, jeśli utrata ta nie zostanie zrekompensowana odpowiednią podażą żelaza w diecie. Niektóre kobiety mogą również odczuwać zwiększony apetyt lub specyficzne smaki w różnych fazach cyklu. Ważne jest, aby zachować zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować i radzić sobie ze zmianami związanymi z cyklem menstruacyjnym.

Witam, jakie suplementy diety polecilibyście wegetariance na obniżenie poziomu prolaktyny we krwi? Jego wysoką wartość ustalono na podstawie badań laboratoryjnych. Ma bardzo nieregularny i długi cykl menstruacyjny, który chciałaby wyprostować. Póki co poleciłam jej drmek, maca i gingko biloba. Czy to właściwy wybór? Czy warto je łączyć, czy lepiej stosować osobno? I czy jest sens próbować wpływać na kondycję np. zwiększając w diecie soję? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Zaburzenia regulacji hormonalnej są trudne do skorygowania poprzez modyfikację diety i suplementację. Są sytuacje, w których mogą znacząco pomóc, ale bez znalezienia przyczyny problemu prawdopodobieństwo sukcesu znacznie spada. Wzrost produkcji prolaktyny może być również spowodowany stresem lub głodem. Często zdarza się, że wegetarianie nie przestrzegający wartości odżywczych swojej diety mają znaczny deficyt energetyczny, co może być powiązane. Należy jednak traktować to jako teoretyczne spekulacje, ponieważ stosowanie antykoncepcji, leków psychotropowych, leków przeciwnadciśnieniowych również przyczynia się do wzrostu poziomu prolaktyny, ma to miejsce w przypadku nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej lub niektórych chorób nowotworowych. Zwiększone spożycie soi zwiększy spożycie fitoestrogenów – jeśli przyczyną schorzenia jest zwiększona produkcja estrogenów, większe spożycie fitoestrogenów może działać antyestrogenowo. Z drugiej strony ogólnie prawdą jest, że wegetarianie spożywają stosunkowo wystarczającą ilość fitoestrogenów w porównaniu z populacją wszystkożerną. Suplementacja drmku ma sens, inne wymienione suplementy nie zaszkodzą Ci.