Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Cukier kokosowy

Cukier kokosowy to naturalny słodzik otrzymywany z nektaru kwiatów palmy kokosowej. Uważany jest za zdrowszą alternatywę dla białego cukru, ponieważ ma niższy indeks glikemiczny, czyli tzw. powoduje wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi po spożyciu. Zawiera również pewne witaminy i minerały w małych ilościach.

Witam, chciałbym doprecyzować kwestię słodzików, czy dobrze rozumiem skutki poszczególnych podejść do słodzenia: nie cierpię na żadną chorobę, moim celem jest „jedynie” zdrowe podejście do swojego organizmu, aby dostarczać jak najwięcej jak najmniej trucizny dla organizmu... na chwilę obecną nie jestem w stanie całkowicie zrezygnować z cukru, zastanawiam się jak ewentualnie go zastąpić. Jednak ze wszystkich punktów widzenia wydaje mi się, że jeśli użyję jakiegokolwiek substytutu cukru (czy to stewii, syropu z cykorii, syropu daktylowego itp.), wpłynie to na pracę trzustki, czyli insulinę i związany z nią proces, który jeśli będę chciała ograniczyć ilość to zgodzę się na cukier, ale nie wprowadzajcie organizmu w błąd, cukier kokosowy to chyba jedyna opcja? Albo ciemny cukier trzcinowy? Dziękuję bardzo

Jeśli chodzi o potencjalne obciążenie słodzikami poszczególnych układów organizmu, najlepiej sprawdzają się źródła inuliny (np. syrop z cykorii), ponieważ jest to zasadniczo skoncentrowany rozpuszczalny błonnik (prebiotyk) o minimalnej energii i prawie zerowym wpływie na produkcję insuliny. Wybierając odpowiedni słodzik, zawsze kieruj się najpierw jego smakiem (nie ma sensu spożywać czegoś, czego nie lubisz przez długi czas), następnie jego wpływem na poziom cukru we krwi, następnie wartością energetyczną i wreszcie wartością wpływ na mikroflorę jamy ustnej i jelit (słodzik może działać prozapalnie i odwrotnie przeciwzapalnie). Jeżeli słodzik zawiera cukry, warto kontrolować ich ilość w stosunku do zalecanych dawek (np. udowodniono, że nadmiar fruktozy sprzyja niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby).