Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Cukier buraczany

Cukier buraczany to rodzaj cukru wytwarzany z buraków cukrowych. Jest to cukier rafinowany, co oznacza, że przechodzi proces oczyszczania i krystalizacji, podczas którego usuwane są wszelkie zanieczyszczenia i niepożądane substancje. Rezultatem jest czysta sacharoza, która jest bogata w kalorie i ma wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że jego spożycie może szybko podnieść poziom cukru we krwi, co może prowadzić do problemów z insuliną i cukrzycy.

Pod względem odżywczym cukier buraczany nie dostarcza żadnych znaczących wartości odżywczych poza energią. Nie zawiera żadnych witamin, minerałów ani błonnika ważnych dla zdrowej diety. Chociaż cukier jest niezbędny do niektórych funkcji organizmu, takich jak produkcja energii, nadmierne spożycie cukru buraczanego może prowadzić do otyłości, chorób serca i innych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest ograniczenie jego spożycia i preferowanie naturalnych źródeł cukru, jakimi są owoce.

Witam, Panie Jelínek. Zastanawiam się, jakie są różnice w trawieniu fruktozy i cukru buraczanego. Dlaczego fruktoza może fermentować w jelitach, a cukier nie? Dziękuję za odpowiedź.

W danej sytuacji istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na objawy trawienia. Należy rozróżnić: - ilość spożywanego cukru, - jego postać - czystą (np. w napojach) vs. powiązany z innymi składnikami (w żywności), - skład żywności, - aktywność (różnorodność) mikroflory jelitowej. Proces wchłaniania fruktozy jest bardziej złożony niż glukozy (cukry wchłaniają się w drodze różnych reakcji enzymatycznych). Cukier buraczany (sacharoza) składa się z glukozy i fruktozy, przy spożyciu tej samej ilości tego cukru w porównaniu z czystą fruktozą jako słodzikiem, do przewodu pokarmowego trafia o połowę mniej fruktozy. W określonych sytuacjach od tego mogą zależeć również reakcje przewodu pokarmowego. Następne pytanie dotyczy tego, co dokładnie rozumiesz przez „fermentowanie”. Fruktoza (cukier owocowy) jest standardowo zawarta w owocach, które są bogate w rozpuszczalny błonnik. Powoduje to wchłanianie wody w jelitach, przy zjedzeniu dużej ilości owoców może wystąpić uczucie pełności lub wzdęcia (nie jest to jednak „fermentacja w jelitach”).