Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Choroba Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną, która może wpływać na każdą część układu trawiennego, od jamy ustnej po odbyt. Najczęściej lokalizuje się w ostatniej części jelita cienkiego i w pierwszej części jelita grubego. Przyczyny nie są do końca jasne, ale uważa się, że jest to połączenie czynników genetycznych, immunologicznych i środowiskowych. Objawia się bólem brzucha, biegunką, utratą apetytu, utratą masy ciała i ogólnym zmęczeniem.
Odżywianie odgrywa kluczową rolę w leczeniu i leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna. Niektóre pokarmy mogą pogorszyć objawy, podczas gdy inne mogą pomóc w stłumieniu stanu zapalnego i wspomaganiu gojenia. Dieta osoby dotkniętej tą chorobą zawsze zmienia się w zależności od objawów choroby. Powoduje to również różne spektrum produktów spożywczych, które dana osoba może spożywać lub nie.

Witam, czy choroba Leśniowskiego-Crohna może być chorobą genetyczną, czyli czy można ją „dziedziczyć”? Dziękuję za odpowiedź.

Ogólnie rzecz biorąc, zapalenie jelit jest w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie. Nie oznacza to jednak, że predyspozycja do choroby jest dziedziczona z pewnością jej wybuchu (statystyki podają, że przewlekłe zapalenie jelit objawia się u około 5-20% osób, które mają w rodzinie bezpośredniego krewnego cierpiącego na tę samą chorobę) choroba). Do wystąpienia choroby konieczne jest uszkodzenie kilku genów, stosunkowo istotną (jeśli nie kluczową) rolę odgrywają warunki środowiskowe (stres, dieta).