Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Biodostępność

Biodostępność to termin stosowany w żywieniu i farmakologii, który odnosi się do szybkości i szybkości, z jaką substancja jest wchłaniana do krwioobiegu i dostępna do wykorzystania przez organizm. Pojęcie to jest szczególnie istotne przy ocenie skuteczności leków i suplementów diety. Jeśli substancja ma niską biodostępność, może to oznaczać, że nawet przy dużych dawkach tylko niewielka ilość faktycznie dostaje się do organizmu i może zostać wykorzystana. Na przykład żelazo ze źródeł roślinnych ma niższą biodostępność niż żelazo ze źródeł zwierzęcych, co oznacza, że organizm może go zużywać w mniejszym stopniu. Dlatego ważne jest monitorowanie nie tylko ilości składników odżywczych w żywności, ale także ich biodostępności (przydatności).

Witam, chciałbym się dowiedzieć jaka jest biodostępność witaminy B12 zawartej w spirulinie. Czy jest to dobre źródło witaminy B12 dla wegan? Dziękuję.

Kwestia witaminy B12 w źródłach roślinnych nie jest do końca jasna. Okazuje się, że rośliny wytwarzają analogi witaminy B12, które pod względem chemicznym są tak podobne do prawdziwej witaminy B12, że wiążą się z tą samą cząsteczką transportera (czynnik wewnętrzny). Wiemy o nich, że nie mają takiego samego wpływu na metabolizm jak prawdziwa witamina B12. Jednocześnie stwierdzono, że niesie to za sobą ryzyko w postaci tego, że w sytuacji większego ich udziału w diecie mogą zajmować cząsteczki transportowe czynnika wewnętrznego i tym samym uniemożliwiać wchłanianie prawdziwego witamina B12, która teoretycznie może wystarczyć w diecie. Obecnie panuje powszechna zgoda co do tego, że analogi ziół są nie tylko nieskuteczne, ale także mogą być niebezpieczne dla zdrowia w nadmiarze. Jedynym wyjątkiem są produkty zawierające chlorellę, gdzie niektóre badania wykazały, że może ona zawierać cząsteczki witaminy B12, które działają praktycznie tak samo, jak produkty pochodzenia zwierzęcego. Nawet tutaj jest to bardziej skomplikowane, ponieważ odkryto, że cząsteczki witaminy B12 nie są wytwarzane przez glony, ale są wynikiem produkcji mikroorganizmów żyjących na glonach. Komplikacją jest to, że dostępne na rynku glony, czyli hodowane w sztucznych zbiornikach, ze względu na sterylne warunki nie zawierają mikroorganizmów niezbędnych do wytworzenia skutecznej witaminy B12, zatem ta informacja dotyczy wyłącznie glonów Chorella żyjących na wolności.