Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Bilans kalorii

Bilans kalorii odnosi się do stosunku ilości kalorii spożywanych przez osobę do ilości kalorii spalanych. Jeśli dana osoba przyjmuje więcej kalorii niż spala, prowadzi to do przyrostu masy ciała, ponieważ organizm przechowuje niewykorzystane kalorie w postaci tłuszczu. I odwrotnie, jeśli dana osoba spali więcej kalorii, niż przyjmuje, nastąpi utrata masy ciała. Jeśli bilans kaloryczny przez dłuższy czas będzie ujemny, może to prowadzić do niedożywienia i szeregu problemów zdrowotnych. Jeżeli natomiast przez długi czas będzie dodatni, może prowadzić do nadwagi lub otyłości i związanych z tym zagrożeń dla zdrowia. Dlatego ważne jest monitorowanie spożycia i wydatkowania kalorii oraz utrzymywanie ich w równowadze.

Dzień dobry Panie Jelinko, dla wyjaśnienia chciałbym zapytać o spożywanie tłuszczów wieczorem. Generalnie nie polecacie, bo łatwo przekroczyć bilans energetyczny? A może spożycie tłuszczu ma wpływ na otyłość, nawet przy zachowaniu bilansu kalorycznego? Dziękuję

Większy udział tłuszczu w wieczornym posiłku jest problematyczny właśnie ze względu na wzrost spożycia energii. Jeśli nie monitorujesz rozkładu makroskładników w swojej diecie, ryzykujesz magazynowaniem nadmiaru energii we własnych rezerwach. Dlatego lepiej (ale nie jest to konieczne), aby ostatni posiłek nie zawierał zbyt dużej ilości tłuszczu (ale powinien zawierać tłuszcz, czyli optymalnym sposobem jest unikanie pokarmów wysokotłuszczowych, które mogą spowodować oczyszczenie bilansu energetycznego). Jeśli kontrolujesz swój bilans energetyczny, obiad z nieco większą zawartością tłuszczu może nie stanowić problemu, w takim przypadku (ze względów zdrowotnych) monitoruj jakość reprezentowanego tłuszczu.