Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Białko konopne

Białko konopne produkowane jest z nasion konopi. Jest ważnym źródłem niezbędnych aminokwasów i błonnika. Zawiera znaczne ilości kwasu tłuszczowego omega-3, kwasu alfa-linolenowego (ALA). Reprezentuje wyłącznie białka roślinne, jest lekkostrawne i nie zawiera laktozy ani glutenu, co jest zaletą dla osób z nietolerancją laktozy oraz osób chorych na celiakię.

Witam, jeśli białko konopne jest rzeczywiście swego rodzaju lepszą mąką, to czy ma sens stosowanie go w gotowanych posiłkach, ewentualnie nawet do wypieków, czy też jest to niekorzystne ze względu na degradację zawartych w nim substancji w wyniku obróbki cieplnej? Alternatywnie, gdzie jest granica temperatury? A co z innymi roślinnymi proszkami białkowymi, jeśli jest jakaś różnica? Dziękuję.

W przypadku białek roślinnych, ze względu na ocenę ich jakości, a co za tym idzie, zasadności ich stosowania (nie tylko) w gotowaniu na ciepło, konieczne jest monitorowanie ich stężenia, czyli zawartości białka. Etykietowanie z określeniem „lepsza mąka” jest dyskusyjne, ponieważ surowiec zostaje pozbawiony nadmiaru błonnika i tłuszczu, zwiększając tym samym udział białka w produkcie. Dopiero wtedy zapada decyzja, czy taki produkt białkowy będzie dalej przetwarzany technologicznie i modyfikowany w celu podniesienia jakości białek (zmniejszenie zawartości substancji antyżywieniowych, hydroliza itp.). Podczas manipulacji ciepłem spodziewaj się, że białka ulegną denaturacji, ale nie wpłynie to na ich jakość (chyba że oczywiście spalisz je w wyniku nieostrożnego obchodzenia się).