Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Ashwagandha

Ashwagandha, znana również jako żeń-szeń indyjski, jest ważnym ziołem w medycynie ajurwedyjskiej, która jest jednym z najstarszych holistycznych systemów leczenia. Jest adaptogenem, co oznacza, że pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem. Jest stosowany ze względu na jego zdolność do wspierania zdrowia układu odpornościowego, poprawy nastroju, zwiększania energii oraz wspierania zdrowia mózgu i pamięci. Ma także działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Dostępny jest w sieci sprzedaży w postaci proszku lub kapsułek jako suplement diety.

Witam, mam do Ciebie pytanie. W materiałach wspominacie o suszonej postaci Ashwagandhy (czyli proszku?) i jej dawkowaniu. Na rynku dostępne są jednak także tabletki na bazie ekstraktów. Która forma będzie bardziej użyteczna dla organizmu/będzie miała większe działanie? Jeśli porównam te dwie różne formy – ekstrakt vs. Puder RAW (oczywiście sporej jakości), puder wychodzi trochę taniej, ale to nic dramatycznego... to jaką formę byście wybrali? Dziękuję za odpowiedź.

Generalnie ekstrakty mają większy potencjał odżywczy, tj. ze względu na sposób ich produkcji powinny zawierać wyższe stężenie substancji aktywnych charakteryzujących się lepszą przydatnością biologiczną. Jeżeli producent nie podaje przy produkcie bardziej szczegółowych informacji o formie ekstraktu, to jako konsument wiesz, że jest to ekstrakt, czyli surowiec roślinny pozbawiony błonnika, o średnio wyższym stężeniu składników odżywczych niż proszek, a jednocześnie większą użyteczność biologiczną. Dla większości potencjalnych nabywców jest to wystarczający powód, aby zainwestować w jego zakup więcej pieniędzy niż w suplement w proszku.