Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Alternatywne słodziki

Zastępcze słodziki to substancje stosowane w celu zastąpienia cukru w żywności i napojach. Są szczególnie popularne wśród osób próbujących ograniczyć spożycie cukru, czy to w celu kontroli wagi, ze względów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, czy po prostu ze względu na zdrowszy tryb życia. Alternatywne słodziki mogą być syntetyczne, takie jak aspartam, sacharyna lub sukraloza, lub naturalne, takie jak stewia lub ksylitol.

Z punktu widzenia zdrowia i odżywiania sztuczne słodziki są często uważane za zdrowszą alternatywę dla cukru, ponieważ zawierają mniej kalorii lub nie zawierają ich wcale i nie powodują skoków poziomu cukru we krwi. Jednakże niektóre badania sugerują, że spożywanie zastępczych słodzików może prowadzić do zwiększonego apetytu i spożycia kalorii, co paradoksalnie może prowadzić do przyrostu masy ciała. Ponadto niektóre syntetyczne słodziki powiązano z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia, w tym zwiększonym ryzykiem raka. Naturalne słodziki są ogólnie uważane za bezpieczniejsze, ale nadal ważne jest, aby spożywać je z umiarem.

Witam, chciałbym zapytać o związek pomiędzy spożywaniem zastępczych słodzików a kawą. Czy można założyć, że szczyt glikemiczny będzie wzrastał wraz z kofeiną ze względu na szybszą absorpcję pomimo jej niższego indeksu glikemicznego? Czy zatem rozsądne jest ograniczanie kawy u klientów ze stanem przedcukrzycowym, pomimo jej zalet, aby w szybszym czasie ograniczyć obciążenie trzustki i normalizować wartość hemoglobiny glikowanej, czyli cukru trzymiesięcznego?

Jeśli są to niskokaloryczne substytuty słodzików (a praktycznie wszystkie takie są), nie ma ryzyka nieproporcjonalnego wzrostu poziomu glukozy we krwi nawet w połączeniu z kawą. Czy kawa jest korzystna dla zdrowia jest kwestią dyskusyjną, gdyż prezentowane na jej temat korzyści zdrowotne dotyczą głównie zdrowej populacji, a jednocześnie u osób z zaburzeniami metabolicznymi wykazano, że jej skutki uboczne w dużym stopniu wpływają na zdrowie. większym stopniu. Ponadto należy wziąć pod uwagę indywidualność jednostki, ponieważ metabolizm kofeiny jest kontrolowany przede wszystkim przez genetykę, od której zależy ogólny wpływ spożycia kawy na każdego z nas. W przypadku diabetyków nie jestem zwolennikiem stosowania zastępczych słodzików nie tylko dlatego, że są one niepotrzebne (= słodziki nie są konieczne), ale także dlatego, że same w sobie przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Jeśli chcesz zrobić wyjątek, sięgnij po źródła inuliny (np. syrop z cykorii), która działa również jako prebiotyk.